Hry a hrátky s jazykem, které můžete hrát (téměř) kdekoli

Hrajete s vašimi dětmi jazykové hry? Doufám, že ano, protože je to skvělý způsob, jak nenásilně rozvíjet slovní zásobu. V níže uvedeném seznamu nabízím několik jazykových her a hrátek, kterými jsme se s dětmi zabavovali u nás doma. K některým potřebujete tužku a papír, k většině vůbec nic. Znáte jiné? Napište je do komentářů.

Abeceda

1. Město, jméno, zvíře, věc

Potřebujete papír a tužku. Uděláte si několik kolonek, podle toho, kolik kategorií chcete mít. My hrajeme např. Město, Jméno, Zvíře, Věc, Rostlina, Písnička, Stát. Jeden hráč řekne nahlas „A“ a potom potichu pokračuje v přeříkávání abecedy, dokud druhý hráč neřekne „STOP“ (v přeříkávání abecedy se hráči střídají). Na zvolené písmeno hráči píší do svých kolonek slova. Kolo končí, jakmile má jeden z hráčů všechna pole vyplněná a řekne STOP. Spočítají se body a hraje se dál. My body počítali následovně: pokud měli oba hráči stejné slovo, dostal každý 5 bodů; pokud měl každý hráč jiné slovo, dostali oba 10 bodů; pokud napsal slovo pouze jeden z hráčů, dostal 20 bodů. (Když jsou děti malé, musí rodiče napsat do každé kolonky slova 2. Problém je, že má 13letá dcera to tak chce hrát pořád, takže nemám šanci :D)

2. Kategorie

Tohle je v podstatě stejné jako předchozí hra, jenom trošku obměněné. Potřebujete tužku a papír. Na levou stranu zeshora dolů napište abecedu, nahoru potom jednotlivé kategorie (zvířata, dívčí jména, rostliny, auta, města, jazyky, plemena psů apod). Narýsujte mřížku, aby vám vznikly kolonky. Účelem je vymyslet ke každé skupince na každé písmenko jedno slovo a vyplnit tak celou mřížku. Hrajete dohromady, žádné body se neudělují. Lze obměnit dle vaší fantazie.

3. Oběšenec

Pravděpodobně netřeba vysvětlovat, ale kdyby přece jen někdo neznal… Na oběšence potřebujete opět papír a tužku. Jeden hráč si vymyslí slovo (podstatné jméno) a na papír napíše potřebný počet čárek (nebo čtverečků) podle toho, kolik má slovo písmen. Druhý hráč potom hádá písmenka. Když uhodne, zapíše se písmenko na správné místo. Když neuhodne, nakreslí se část oběšence (nejdříve kopec, potom šibenici, potom části těla oběšence – když jsou děti malé, můžete to protahovat, jak dlouho chcete, my jsme někdy kreslili i prsty u rukou a nohou :D). Hra končí, když hráč uhodne slovo, nebo když je oběšen.

4. Slovní fotbal

Kdo by neznal slovní fotbal! Perfektní hra na doma, na pěší výlety i na cesty autem. První hráč řekne jakékoli slovo (většinou podstatné jméno) a druhý hráč musí říct slovo, které začíná na poslední písmeno slova předchozího. Když jsou děti malé, můžete hrát na poslední písmenko, s většími potom na dvě poslední. Kdo neví slovo, dostává gól a vykopává. Kdo dostane jako první deset gólů, prohrál.

5. Vidím, vidím

To je můj překlad anglické hry „I Spy“ 🙂 Opět ideální na cesty. Jeden hráč začne slovy: „Vidím, vidím něco, co začíná písmenkem …“ A ostatní musí hádat, co by to tak asi mohlo být. Ten, kdo uhodne, vymyslí slovo na další kolo.
6. Šel dědeček do města a koupil tam…

Jeden hráč začne slovy „Šel dědeček do města a koupil tam šunku“, a druhý hráč větu zopakuje a přidá další slovo „Šel dědeček do města a koupil tam šunku a párky“. Takovýmto způsobem hra pokračuje, dokud dokážeme vyjmenovat správně po sobě, co všechno dědeček koupil. Hra se dá obměnit podle vaší fantazie. Nemusíte mluvit o dědečkovi, ale klidně můžete třeba balit kufr na dovolenou nebo nakupovat v internetovém obchodě Halušky české dobroty 🙂

7. Slova odvozená

První hráč vymyslí jakékoli slovo, třeba letadlo. Ostatní hráči popořadě vymýšlejí slova odvozená od slova letadlo, tedy např. létat, vyletět, letiště, letadýlko, odletět, přiletět, nálet, letuška, letka atd. Aby to mělo dítě jednodušší, doporučuji, aby se rodič schválně snažil vymyslet slova neobvyklá, aby dítěti zůstala ta jednodušší 🙂

8. Kdo jsem? (nebo 20 otázek)

Jeden hráč si myslí jméno někoho slavného a ostatní se musí nejvýše 20 otázkami, na které lze odpovědět pouze ANO/NE, dopátrat, kým je. Kdo uhádne, může v dalším kole vymýšlet.

9. Skupiny slov podřazených

První hráč (nejlépe rodič) řekne slovo nadřazené, třeba ZVÍŘE, a poté každý hráč jeden po druhém musí říkat názvy zvířat. Kdo už neví, prohrává (ztrácí bod) – nemusíte hrát na body, můžete hrát jen tak a snažit se vymyslet co nejvíc – když už děti nebudou vědět, můžete jim nějakým způsobem napovědět.

10. Asociace

První hráč řekne slovo, třeba stůl, druhý musí říct další, které se mu vybaví, třeba židle, potom první třeba dřevo, druhý třeba les, první houba a tak to jde dál. O body tu nejde, jde jen o legraci – budete se divit, kam až vás tahle hra může zavést 🙂
3 Komentářů

 1. Honzap
  1. Jana (Autor článku)

   Super, diky za odkaz, Honzo!

 2. Honzap

  1. Město, jméno, zvíře, věc
  – tato hra existuje online :], lze hrat ve vice jazycich

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *