O nás

  • Zdravím vás z krásného anglického Jihozápadu. Jsme taková normální česko-anglická rodinka, já Češka, manžel Angličan, děti tak něco napůl. Tento web jsem založila v roce 2013 proto, že při pátrání po nějakých ucelenějších zdrojích o vícejazyčné výchově jsem v minulosti narazila pouze na cizojazyčné informace. A přestože mé děti pomalu odrůstají, rozhodla jsem se, že je na čase založit stránky v češtině, určené pro české rodiče, kteří své děti vychovávají ve dvou a více jazycích.
  • Web se mi podařilo vytvořit bez cizí pomoci, ale jelikož nejsem programátor, web designer, grafik, fotograf, ani nic jiného technického, tak mi budete muset odpustit nedostatky v těchto oblastech – uvítám rady a pomoc od expertů! Dokonce nejsem ani odborník na bilingvní výchovu v tom pravém slova smyslu. Převážná většina toho, co je napsáno v blogu, jsou pouze mé myšlenky, názory a zkušenosti s bilingvní výchovou mých vlastních dětí. Možná, že s něčím nebudete souhlasit, možná, že vaše osobní zkušenost s vícejazyčnou výchovou je jiná. Každý přece vnímáme věci po svém a trochu jinak než ostatní. A o tom to právě je! Zanechte komentář, zapojte se do diskuze na FB nebo mi pošlete článek, jen tak můžete pomoct ostatním, kteří s bilingvní výchovu třeba teprve začínají, jen tak se můžeme navzájem obohatit.
  • Jelikož žiju s rodinou v Anglii, chybí zde možná tak trochu pohled z druhé strany, pohled vícejazyčných rodin žijících v České republice. V naší rodině bilingvní výchova vždy znamenala především hledání českých zdrojů, které by mi pomohly v rozvíjení a udržování českého jazyka a české kultury mých dětí. Ale je mi jasné, že pokud žijete v ČR, budou vaše priority jiné. Právě toto je jedna z oblastí, které bych ještě chtěla na webu zdokonalit – poskytnout lepší informace těm z vás, kteří vnímáte bilingvní výchovu tak trochu z opačné strany než my za hranicemi. Pokud máte nějaké tipy, jak tuto stránku rozvinout, aby sloužila opravdu všem vícejazyčným rodinám, jak za hranicemi, tak v Čechách, budu ráda, když se o ně se mnou podělíte.
  • Od publikování webu se mi podařilo shromáždit spoustu informací, článků a zdrojů, najít odkazy na zajímavé stránky zabývající se vícejazyčnou výchovou, dát dohromady seznam českých škol, spolků a skupinek v zahraničí. Určitě to ale nejsou všechny. Víte-li o dalších, určitě mi napište a já je sem přidám.
  • Přeju vám všem při vícejazyčném vychovávání vašich dětí mnoho zdaru. A když budete náhodou projíždět Devonem, určitě se zastavte na kafe 🙂